Je běhání zdravé pro klouby?

Je běhání zdravé pro klouby?

Běhání přináší celou řadu zdravotních benefitů. Posiluje srdce, zvyšuje naši výdrž, zlepšuje funkci krevního oběhu a plic, vyplavuje se během něj hormon serotonin, díky kterému se cítíme šťastnější. A celkově běhání snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

I když je pro nás běhání prospěšné a patří mezi nejúčinnější způsoby spalování podkožního tuku, objevují se i obavy, jestli je zdravé pro klouby. Můžete se tak setkat s informací, že běhání zvyšuje riziko poranění kloubů a opotřebení chrupavky, i s protinázorem, tedy že mírné běhání může naopak klouby posilovat. Tento názor se už ovšem upouští a řada studií prokázala, že běh naopak zdraví kloubů podporuje.

Obecně však platí, že pro většinu lidí je mírné běhání zcela bezpečné, a navíc je prospěšné. Nicméně je důležité naslouchat svému tělu a vyhýbat se nadměrné zátěži.

Běhání a bolest kloubů

Běhání může být skutečně spojeno s bolestí kloubů, zejména pokud neběháme správně nebo máme nepřiměřenou zátěž. Opakované nárazy, ke kterým při běhání dochází, mohou způsobit opotřebení chrupavky a zvýšit tak riziko vzniku artritidy.

Proto by lidé s předchozími poraněními kloubů nebo artritidou měli být při běhání opatrní. A případně by se měli by poradit se svým lékařem, jestli je právě pro ně běh tou pravou aktivitou.

Podpořte své klouby kloubní výživou

Pokud se již rozhodnete běhat, je dobré zdraví svých kloubů podpořit. Ideálně kvalitní kloubní výživou s kolagenem, který je zcela zásadní pro odolnost a pevnost chrupavek.

Běhejte správně

Abyste snížili riziko poranění kloubů, je potřeba mít správnou běžeckou techniku, dobře dýchat a mít vhodnou obuv. Právě kvalitní běžecká obuv s tlumením nárazů může snížit zátěž na klouby a chrupavky a minimalizovat riziko poranění.

Výhodou běhání je, že s ním můžete začít kdykoliv a kdekoliv. Nepotřebujete k němu drahé sportovní vybavení, stačí kvalitní běžecká obuv a můžete vyrazit. Pokud vás tedy běhání láká, nebojte se ho vyzkoušet. Jen nezapomeňte vnímat své tělo, a v případě, že máte o své klouby obavy, poraďte se se svým praktickým lékařem, jestli se nemáte raději věnovat jinému typu pohybu.

Otevírací doba v letních měsících

Vážení klienti,

chtěli bychom upozornit na změnu otevírací doby Unicare v letních měsících. 

5.7. - zavřeno, státní svátek

 

Zbylé dny v letních měsících:

pondělí -           8:00 - 20:00

úterý - čtvrtek  8:00 - 19:00

pátek -              8:00 - 18:00 

 

Přejeme Vám odpočinkové a slunečné léto. 

Unicare Medical Team