
Očkování proti sezonní chřipce ideálně do konce ledna
Sezónní chřipka patří každoročně k onemocněním postihujícím v České republice velkou část populace. Při onemocnění často vznikají komplikace, které dále zhoršují vlastní průběh nemoci, a to především u starších pacientů a malých dětí. Ministerstvo zdravotnictví posílilo objednávky chřipkových vakcín pro tento rok a vyzývá občany, aby se nechali očkovat. Pokud máte zájem, kontaktujte Unicare Medical a domluvte si schůzku s lékařem.
V současné době se v České republice očkuje přibližně 5-6 % populace a z toho 20 % seniorů, což je výrazně pod průměrem zemí západní Evropy, kde se očkuje přes 20 % obyvatel. Cílem Evropské unie je přesáhnout v proočkovanosti hranici 30 % a WHO stanovila cíl proočkovat 75 % seniorské populace nad 65 let věku.
V chřipkové sezoně 2019/2020, tedy ještě před začátkem šíření covid-19 v Česku, bylo podle Státního zdravotního ústavu zaznamenáno asi 300 závažných případů chřipkové infekce a 58 lidí jí podlehlo. V poslední chřipkové sezoně 2020/2021 už ale laboratoře nezaznamenaly žádný případ výskytu viru chřipky. K tomu přispěla podle ústavu opatření proti šíření covid-19.
„Nemůžeme se spoléhat na to, že se nám v letošním roce chřipka znovu vyhne. Předcházet tomuto onemocnění je vždy lepší, než později řešit hospitalizaci nebo vážný stav. Vakcíny proti chřipce bývají dobře snášeny, dokonce je možné absolvovat očkování proti chřipce a covidu-19 v jeden den,“ doplňuje ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.
Jak poznám klasickou chřipku od covid-19?
SEZONNÍ CHŘIPKA
- Nakažlivé onemocněí způsobené chřipkovým virem A, B nebo C
- Inkubační doba: 1-3 dny
- Vyvolává onemocnění horních a dolních cest dýchacích
COVID-19:
- Nakažlivé onemocnění způsobené novým koronavirem
- Inkubační doba: 2-14 dní
- Vyvolává onemocnění především dýchacího a trávicího ústrojí
OTÁZKY A ODPOVĚDI:
Jak poznám, že mám chřipku?
Onemocnění začíná náhle, je provázeno horečkou (často i nad 39°C), schváceností, bolestmi hlavy, svalů, dýchacími obtížemi (nejčastěji kašel bez vykašlávání). Méně obvyklé jsou bolesti v krku, rýma a kašel s vykašláváním hlenu. U dětí se může objevit zánět středního ucha. K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic (vyvolaný chřipkovým virem nebo nasedající bakteriální infekcí) a postižení srdce. Chřipku není dobré podceňovat a vždy je dobré vyhledat lékaře, který vám pomůže s diagnózou.
Jak se chřipka šíří?
Chřipka se šíří především kapénkovou infekcí. Inkubační doba je několik hodin až 5 dní, nejčastěji však 1-2 dny. Nejrizikovější je úzký kontakt s kašlajícím nemocným (cca do 1 metru).
Kdo je chřipkou nejvíce ohrožen?
Chřipka představuje významnou zátěž i pro zcela zdravé dospělé jedince, průměrná doba pracovní neschopnosti trvá 14 dní. Nejčastěji chřipkou onemocní děti v kolektivních zařízeních, které ji pak šíří na dospělou populaci. Závažný průběh onemocnění a komplikace hrozí zejména dospělým nad 65 let, osobám s chronickým onemocněním plic, srdce, ledvin, metabolickými poruchami (např. diabetes mellitus, onemocnění jater), neurologickými či svalovými poruchami zhoršujícími dýchání či se sníženou imunitou.
Mohu na chřipku zemřít?
Ano, komplikované onemocnění chřipkou může mít i smrtelný průběh
Jak se chřipka léčí?
U nekomplikovaného onemocnění stačí pouze symptomatická terapie — klid na lůžku, dostatek tekutin, volně dostupná antipyretika (paracetamol, ibuprofen…). Vždy je nezbytné pečlivě přečíst příbalový leták, aby nedošlo k překročení maximální denní dávky, zejména u kombinovaných přípravků! Dětem do 16 let věku nesmí být podávány přípravky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin, …) pro riziko vzniku Reyova syndromu. Pokud je onemocnění komplikováno bakteriální superinfekcí, zahajuje se léčba antibiotiky. Existují i léky cílené přímo proti viru chřipky, mají však řadu nevýhod: starší generace preparátů (adamantany) má řadu nežádoucích účinků a preparáty nové generace (inhibitory neuraminidázy) jsou relativně drahé.
Co je to chřipková vakcína?
Všechny chřipkové vakcíny obsahují 4 druhy usmrcených chřipkových virů (2xA a 2xB), jejich složení je každoročně upravováno dle doporučení Světové zdravotnická organizace, aby co nejvíce odpovídalo cirkulujícím kmenům chřipky. V České republice jsou nabízeny pouze vakcíny štěpené nebo subjednotkové, které se proti původním celovirionovým chřipkovým vakcínám odlišují nižším výskytem nežádoucích účinků. Vakcíny obsahující živé viry se v zemích EU nepoužívají. Unicare Medical nabízí chřipkovou vakcínu Vaxigrip Tetra.
Je očkování proti chřipce povinné?
Očkování není povinné, ale je doporučováno pro osoby s chronickým onemocněním plic, srdce nebo ledvin, pro osoby s oslabenou imunitou, a také pro zaměstnání, kde se pracuje s velkým množstvím lidí - například učitelé, sociální pracovníci nebo zdravotnický personál.
Kdy je nejvhodnější doba pro očkování?
Nejvhodnější je doba před začátkem chřipkové sezóny. Chřipkové epidemie postihují Českou republiku v chladných měsících roku, a vrcholí nejčastěji mezi prosincem a březnem. Nové vakcíny pro danou sezónu se na trhu obvykle objevují v září. Ideálním termínem pro očkování do prosince, maximálně ledna. Očkovat lze i do začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní.
Jak dlouho po očkování jsem chráněn proti chřipce?
Dospělí a děti nad 6 let věku jsou chráněni cca za 14 dní od podání 1 dávky vakcíny. Děti od 6 měsíců do cca 6 let, pokud jsou očkovány proti chřipce poprvé, je nutno po 4 týdnech přeočkovat 2. dávkou vakcíny. Imunita po očkování přetrvává 6 měsíců až 1 rok. Protože virus chřipky se neustále mění, je nutné očkování každý rok opakovat.
Má očkování nějaké nežádoucí účinky?
Chřipkové vakcíny jsou dlouhodobě považovány za jedny z nejbezpečnějších, lze jimi očkovat děti od 6. měsíců věku i těhotné ženy od 2. trimestru těhotenství. Nežádoucí účinky jsou poměrně vzácné, nejčastěji se jedná o krátkodobé zarudnutí a otok v místě vpichu. Může se objevit únava, bolesti svalů a kloubů, zvýšená teplota, které rychle bez další léčby odezní. Závažné alergické reakce hrozí u pacientů s alergiemi na vaječnou bílkovinu (u vakcín připravovaných na kuřecích vejcích) a antibiotikum neomycin. Pro pacienty alergické na vaječnou bílkovinu jsou vhodné vakcíny připravované na tkáňových kulturách. Reakce na očkování je třeba hlásit svému praktickému lékaři.
Kdo nemůže být očkován?
Očkování je kontraindikováno u dětí do 6 měsíců věku, těhotných v 1. trimestru těhotenství, pacientů alergických na vaječnou bílkovinu (neplatí pro vakcíny pěstované na tkáňových kulturách) a antibiotikum neomycin a pacientům, kteří prodělali syndrom Gullian-Barré (vzácné zánětlivé onemocnění míšních nervů). Očkování je nutné odložit u pacientů s akutním horečnatým onemocněním. Očkování není vhodné pro pacienty s autoimunitním onemocněním.
Může být očkování proti chřipce účinné i proti koronaviru?
Očkování proti chřipce nechrání proti onemocnění covid-19. Nicméně zamezí souběhu těchto onemocnění. Po prodělání onemocnění chřipkou mohou být pacienti, zvláště ti z rizikových skupin, oslabení, a případná nákaza koronavirem pro ně může být rizikovější, se závažnějším průběhem.
Proč by se lidé tedy měli nechat očkovat, když to nezabrání nákaze koronavirem?
Očkování proti chřipce zamezí jednak souběhu těchto onemocnění, jednak případnému závažnějšímu průběhu infekce covid-19 u pacienta po prodělané chřipce z důvodu oslabení.
Pokud máte zájem o očkování pro vás, či členy vaší rodiny, můžete se objednávat v prosinci a maximálně do konce ledna, než nastoupí vrchol chřipkové sezóny.
Celková cena vakcíny v Unicare Medical je 990 Kč, a zahrnuje návštěvu lékaře, samotnou vakcínu a aplikaci vakcíny.
Pro více informací o očkování proti chřipce a možných termínech prosím kontaktujte naši recepci na čísle +420 235 356 553 nebo nám napište email na: recepce@unicare.cz
*Očkování proti covid-19 není kontraindikací k očkování proti sezónní chřipce (není potřeba dodržovat 14 denní interval). Pokud jste prodělali v poslední době jakékoliv jiné očkování, prosím konzultujte se svým lékařem vhodný termín dalšího očkování.
Unicare Medical Team
(Zdroj: https://koronavirus.mzcr.cz/ministr-zdravotnictvi-apeluje-ockujte-se-proti-sezonni-chripce/)