
Paradontologie
První fází parodontózy je zánět dásní. Zubní plak ztvrdne na zubní kámen a úchyty držící tkáň dásně okolo zubu začnou sestupovat níž. Prostory, které vznikají mezi dásní a zuby se začnou plnit bakteriemi. Dáseň je citlivá, zanícená a náchylná ke krvácení.
Druhá fáze parodontózy – periodontitida neboli zánět závěsného aparátu, může být doprovázena mírným až středním úbytkem kosti.
Třetí fáze – pokročilá parodontóza se objeví, pokud není periodontitida léčená. Je provázena středně těžkým až vážným úbytkem kosti. Postižené zuby se uvolňují a mohou být ztraceny, protože nemají oporu v dásních ani kostech.
Jak se léčí paradontóza:
- Parodontologické ošetření – proces čištění prostorů vznikajících mezi dásní a zubem od bakterií, čímž se předejde dalšímu poškozování a úbytku kosti.
- Oškrabání a vyhlazení kořene zubu – pokud jsou prostory mezi zuby a dásní (tzv. parodontální choboty) 5 mm a méně, doporučuje se toto neinvasivní ošetření. Jde o hloubkové čištění od veškerého zubního kamene a zbytků plaku z dásní. Kořeny zubu jsou vyhlazeny, což zamezuje dalšímu růstu zubního kamene a redukuje hloubku parodontálního chobotu (gingivální sulkus).
- Chirurgické ošetření – je notné v případech pokročilé parodontózy, kdy hloubka parodontálncíh chobotů je více než 5 mm. Hluboké parodontální choboty mohou vyžadovat otevření a vyčištění. Uvolněné zuby potřebují podepřít pomocí transplantace kosti (kostního štěpu). Někdy je nutná i extrakce zubu, aby se předešlo rozšíření na sousedící zuby.